SBS 8. SINIF TERCİHLERİ BUGÜN SON

Posted by ByGOGO On 0 yorum
8. sınıf öğrencilerinin Ortaöğretime Yerleştirme Puanlarına göre tercih yapma süresi yarın sona erecek

Hangi lise, ne amaçla kurulmuş? Liseler hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız...

SBS puanınızla hangi okulları tercih edebilirsiniz? Seçtiğiniz okullarda barınma ve pansiyon imkanı var mı? Kontenjanı ne? Tıkayın öğrenin...

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretime Yerleştirme Puanlarına göre tercih yapma süresi bugün sona erecek.

Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla gerçekleştirilen ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretime Yerleştirme Puanlarına (OYP) göre tercih yapma süresi bugün sona erecek.

Tercihler, öğrenci velisi tarafından yarına kadar ''http://www.meb.gov.tr'', ''http://oges.meb.gov.tr'' veya ''http://e-Okul.meb.gov.tr'' adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapılacak.

Okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı andan itibaren öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak.

Tercih listesinden öğrenci velisi, onaylamadan ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak.

Öğrenciler bir defa olmak kaydıyla 12 tercihte bulunacak. II. Yerleştirme ve daha sonraki yerleştirme işlemlerinde de aynı tercihler geçerli olacak. Daha sonra hiçbir şekilde bu tercihlerde değişiklik yapılamayacak.

Sınavla öğrenci alan okul türlerine OYP'si 196 ve üzeri olan öğrenciler tercih yapabilecek. OYP'si 196'ın altında olan öğrenciler tercihte bulunamayacak.

OYP'ye göre tercih yapacak her öğrenci, okul aile birliği hesabına makbuz karşılığı 5 TL yatıracak. Öğrenci ayrıca ''II. Yerleştirme'' ve/veya ''Tercihinde Yükselme İşlemi'' talebinde bulunduğunda her işlem için 5 TL daha ödeyecek