YÖK Başkanından "harç" açıklaması

Posted by ByGOGO On 0 yorum

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "geçen yıl bin lira olan harç miktarının, bu yıl 8 bin liraya çıkmasının mümkün olmayacağını, böyle bir uygulama yapılmadığını" belirterek, "Biz, YÖK olarak, hiçbir zaman öğrencilerimizin ve velilerinin mağdur olmalarını istemeyiz. Harçları tayin eden esas merci, Bakanlar Kurulu" dedi.

Harçlara yapılacak zam konusunu görüşmek amacıyla kendisini ziyaret eden Ulusal Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Emre Burak Tağ ve Ulusal Öğrenci Konseyi Sağlık, Kültür ve Spor sorumlusu Kaan Demiroğlu'nu kabul eden Özcan, ardından harçlarda yapılan artışla ilgili açıklama getirdi.

Özcan, üniversitelerin örgün öğretim programlarına enflasyon oranı olan yüzde 8 artış öngördüklerini, ikinci öğretim ücretlerinin ise yüksek miktarlarda artmasının söz konusu olmadığını belirterek, üniversitelerden gelen tekliflerin esas alındığını söyledi.

Harç miktarları belirlenirken, öncelikle bir öğrencinin alacağı eğitimin devlete maliyetinin hesaplandığını belirten Özcan, ikinci öğretim ücretleri hesaplanırken de, mevzuat gereği öğrenci maliyetinin yarısının öğrenciden alınacak harç miktarı olarak tespit edildiğini ve bunun Bakanlar Kurulu'na önerildiğini anlatarak şöyle dedi:
"Hiçbir zaman öğrenciden alınan miktar bizim hesap ettiğimiz maliyetin yarısı kadar olmuyor. Biz, YÖK olarak, hiçbir zaman öğrencilerimizin ve onların velilerinin mağdur olmalarını istemeyiz. Harçları tayin eden esas merci Bakanlar Kurulu.

Bakanlar Kurulu şöyle bir prensipten hareket ediyor: Geçen seneden bu zamana kadar fiyatlarda ne kadar artış olmuşsa diyelim enflasyon miktarı kadar bir miktar, bunu geçen seneki fiyatın üzerine ekliyor ve o miktarı ikiye bölüyor. Mesela geçen sene öğrenciden 2 bin lira harç alındığını düşünelim. Bunu diyelim ki yüzde 10 artırdınız 2 bin 200 lira olur, ikiye bölerseniz bin 100 lira çıkar.

Öğrenciden alınacak miktar budur. Geçen sene bin lira olan harcın bu sene 8 bin liraya çıkması gibi bir olayın gerçekleşmesi mümkün değil. Böyle bir artış hiçbir şekilde açıklanamaz ve böyle de bir uygulama yok zaten. İkinci öğretimde son yıllarda kontenjanlarda büyük artışlar oldu. Hem bu artışları yapıp hem de harçları artırmak çok mantıklı değil. Onun için biz Bakanlar Kurulu'nun geçen seneki fiyatları üzerine bir miktar ekleyip onu ikiye bölüp öğrencilerden bunun alacağını düşünüyoruz. Bu da çok makul bir rakam."